استانبول: چیزهایی که حتی محلی‌ها نمی‌دانند!

تاریخچه استانبول؛ از دیروز تا امروز

استانبول شهری است که به‌راحتی می‌توانید رد پای تاریخ و اصالت را در آن ببینید. شهری که شهرنشینانش از هزاره دوم قبل از میلاد در آن ساکن شدند و نام شهر را «بیزانتیوم» نامیدند که برگرفته از نام شاه مِگارایی به نام «بیزانس» بود. پس از آن، تاریخ، فراز و نشیبش را به بیزانتیوم نشان داد تا اینکه کنترل شهر در قرن ششم قبل از میلاد به دست فارس‌ها افتاد.

پس از آن، یعنی در قرن چهارم قبل از میلاد، اسکندر کبیر حاکم شهر شد و در قرن دوم میلادی، شهر تحت حاکمیت «کنستاتین کبیر» و حکومت رومی‌ها قرار گرفت. درست در همین مرحله نام شهر از بیزانتیوم به «کنستانتینوپل» یا همان «قسطنطنیه» خودمان تغییر داده شد.

تاریخچه استانبول؛ از دیروز تا امروز

قسطنطنیه در طول تاریخ خود، حکومت‌ها، جنگ‌ها و پیروزی‌های بی‌شماری را تجربه کرده است، از «شورش نیکا» در دوره ژوستینیان اول، محاصره شهر توسط اعراب، تجربه جنگ‌های صلیبی و قتل و غارت‌های بی‌شمار گرفته تا فتح شهر در قرن پانزدهم میلادی به دست ترک‌های عثمانی.

امپراطوری عثمانی، قسطنطنیه را با نام «اسلامبول» به معنای شهر اسلام، تغییر نام دادند. همان‌طور که از تغییر نام این شهر برمی‌آید، حاکمان شهر مسلمان بودند؛ به همین دلیل مساجد بی‌شماری در اسلامبول ساخته شد.

در نهایت، یعنی در قرن بیستم، جمهوری ترکیه شکل گرفت و پایتخت آن از استانبول به آنکارا منتقل شد؛ اما همچنان استانبول، پایتخت فرهنگی و تجاری ترکیه است.

قبل از سفر به استانبول؛ بایدها و نبایدها در چیدن برنامه

حال که تاریخچه هزاران ساله استانبول را در چند جمله خواندید و با قدمت و اصالت این شهر آشنا شدید، وقت آن است که برنامه سفر را بچینید، یک برنامه‌ریزی بی‌کم‌ و کاست. پیشنهاد می‌کنیم از بررسی آب و هوا و زمان سفر شروع کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *